Švédska trakčná lavica
Kód: 337/BIE 337/MOD 337/CER 337/HNE Zvoľte variantSúvisiaci tovar
Podrobný popis
Švédska trakčná lavica
Bolo vyvinuté pre preventívne a liečebné využitie pri bolestiach a ochoreniach chrbta, chrbtice a pohybového systému.
Trvalé jednostranné zaťaženie, či už v polohe v sede alebo v stoji, tak typické pre náš súčasný život, vedie postupne k preťaženiu a následne k poškodeniu preťažovaných častí tela :
- preťaženie žilného obehu dolných končatín
- preťaženie medziobratlových platničiek
- preťaženie bedrových kĺbov
- preťaženie vnútorných orgánov /v polohe v sede/
Obrátená poloha na trakčnej lavici vyrovnáva tieto dôsledky preťaženia tým najprirodzenejším a najefektívnejším spôsobom.
Účinky obrátenej polohy
U človeka je krvný obeh v podstate vertikálny a zemská príťažlivosť v ňom hrá dôležitú úlohu. Pod rovinou srdca je tým postihnutý predovšetkým žilný obeh. Aby sa žilná krv dostala do srdca a do pľúc, musí prekonať zemskú príťažlivosť. Deje sa tak hlavne svalovými sťahmi, ktoré stlačujú žily a tlačia krv smerom k srdcu. Toto riešenie je uspokojivé u prírodného človeka, ktorý musí pracovať telesne. Naproti tomu u civilizovaného človeka, ktorý vedie prevažne sedavý spôsob života, sú svalové sťahy zaisťujúce normálnu rýchlosť krvného obehu nedostatočné. To vedie k nahromadeniu žilnej krvi v dolných končatinách a hlavne v brušnej oblasti, kde krv stagnuje v brušných orgánoch, čo narušuje ich dobrú funkciu. V častiach tela nad úrovňou srdca môže narážať na ťažkosti obeh krvi tepnovej, hlavne smerom k mozgu. Táto situácia je o to horšia, že civilizovaný človek má pri práci „hlavou“ veľké požiadavky na prívod okysličenej krvi do mozgu. Vzpriamená poloha je taktiež príčinou posunutia vnútorných orgánov /poklesu žalúdku, čriev,.../, čo vedie k funkčným poruchám. Preto napríklad aj jogíni celkom logicky kladú veľký dôraz na obrátené polohy, ktoré umožňujú takmer okamžite odstrániť nevýhody vzpriameného postoja.
Účinky na kostru
V obrátenej polohe na trakčnej lavici sa svaly rýchlo uvoľňujú a chrbtica sa citeľne predĺži už po niekoľkých minútach. Toto predĺženie je spôsobené znovunasiatim tekutiny do jadra platničky, ktoré vyživuje chrupavku. Tým dochádza k regenerácii medziobratlových platničiek. Vzhľadom k tomu, že pre bolesti chrbta je charakteristické ich opakovanie a vekom dochádza k degenerácii, je to dôvod pre pravidelné používanie lavice. Obrátenou polohou na trakčnej lavici dosahujeme :
- predchádzaniu vzniku statických porúch chrbtice /skolióza/ u mladých jedincov v období rastu
- prevencie vzniku bolestivých vertebrogénnych stavov /bolesti chrbta/
- liečby všetkých bolestivých vertebrogénnych syndrómov
- liečby porúch statiky chrbtice mladých jedincov /chybné držanie tela, skoliotické a kyfotické držanie tela, liečby skolióz všetkých stupňov/
Účinky na krvný obeh
Obrátená poloha na trakčnej lavici má významné účinky na krvný obeh. Vieme, že vzpriamená poloha podporuje hromadenie krvi v žilách v častiach tela pod úrovňou srdca, zatiaľ čo nad úrovňou srdca je brzdený tok tepnovej krvi. Obrátená poloha na trakčnej lavici spôsobuje obrat v tejto situácii : žilná krv je okamžite odvádzaná zo žíl nôh a sú odstránené krvné zrazeniny z brušných orgánov. Tým sa urýchľuje návrat žilnej krvi do srdca. Urýchlením návratu žilnej krvi dostávajú pľúca väčšie množstvo krvi k prečisteniu. Obrátená poloha na trakčnej lavici spolu s hlbokým dýchaním tak prečisťuje organizmus, bez toho aby zaťažoval srdce, ktoré bije rovnomerne a kľudne. Tepnová krv prichádza v dostatočnej miere a pod ľahkým tlakom do mozgu, zatiaľ čo vo vzpriamenej polohe musí táto krv prekonávať gravitáciu. Obrátená poloha na trakčnej lavici pôsobí preventívne proti žilným zrazeninám, kŕčovým žilám a hemeroidom. Pre sklonoch k týmto problémom prispeje obrátená poloha k ich odstráneniu alebo aspoň zmierneniu.
Účinky na brušné orgány
Oblasť brucha je v podstate staveniskom organizmu. Ide o oblasť medzi bránicou a panvou, ktorá hrá v našom živote rozhodujúcu úlohu. Obrátená poloha na trakčnej lavici uvádza do obehu masy krvi z brušných orgánov. Mimo to zaisťuje dobrý odtok krvi z orgánov uložených v podbrušku, kde prakticky trvalá poloha vsede /charakteristická pre mnoho ľudí/ vedie takmer k trvalému prekrveniu. Prostatické problémy, ktorými trpí toľko mužov po päťdesiatke, sú skomplikované /a niekedy dokonca vyvolané/ týmto množením. Pri obrátenej polohe na trakčnej lavici dochádza k uvoľneniu prostaty a je pociťovaná okamžitá úľava. Dochádza taktiež k odkrveniu pohlavných orgánov. Brušné orgány, ktoré trpia často poklesom /ľadviny, žalúdok, črevá.../, sa dostávajú znovu do svojej normálnej polohy a nadobúdajú pôvodné formy, pokiaľ vykonávame obrátenú polohu na trakčnej lavici systematicky. Obrátená poloha na trakčnej lavici pôsobí mimoriadne dobre na zažívacie ústrojenstvo a jeho pripojené žľazy, predovšetkým na pečeň. Mnoho ľudí so sedavým zamestnaním trpí viac či menej zjavným prekrvením tohto orgánu. Ak si uvedomíme, že všetka žilná krv z tráviaceho ústrojenstva prechádza pečeňou, pochopíme, že je nutné sa vyhnúť prekrveniu tohto orgánu. Zaistenie dobrého prietoku žilnej krvi tráviacim systémom povedie k lepšiemu prívodu krvi a tým pádom ku zlepšeniu zažívacích funkcií. Počas obrátenej polohy na trakčnej lavici dochádza k účinnej masáži pečene.
Účinky na pľúca
Obrátená poloha na trakčnej lavici upravuje radikálnym spôsobom dýchanie. Pôsobí predovšetkým počas výdychu, ktorý je v dýchacom cykle rozhodujúci. Nedostatočný výdych vedie k trvalej stagnácii zbytkového vzduchu, ktorý je v podstate toxický. Inýmy slovami teda znižuje množstvo vzduchu, ktoré môžeme vdýchnuť. Pľúca civilizovaných ľudí sú zle prevetrávané. Obrátená poloha na trakčnej lavici uľahčuje hlboký výdych tlakom orgánov na bránicu. Horná časť pľúc je dobre ventilovaná a to je pre naše zdravie obzvlášť dôležité.
Účinky na mozog
Mozog je najlepšie prekrvený orgán nášho tela, keďže jeho potreba čerstvej krvi je neporovnateľne vyššia ako u iných orgánov alebo tkanív. Počas obrátenej polohy na trakčnej lavici priteká krv pomocou gravitácie v dostatočnom množstve a pod miernym tlakom do mozgového obehu, aby ho doslova prečistila. Obrátená poloha na trakčnej lavici zachováva, prípadne obnovuje pružnosť kapilár. Dostatočné premytie a otvorenie mozgových vlásočníc odstraňuje väčšinu migrén a ďalších bolestí hlavy. Obrátená poloha prekrvením mozgu podporuje a stimuluje duševné funkcie. Pamäť sa zlepšuje rovnako ako sústredenie, zvyšuje sa odolnosť proti nervovej únave, miznú stavy úzkosti a nervozity – a to všetko, keď sa denne praktikuje obrátená poloha na trakčnej lavici. Zlepšujú sa fyziologické funkcie mozgu a tým je umožnené každému jedincovi lepšie využívať svojich duševných schopností.
Estetické účinky
Tým, že obrátená poloha na trakčnej lavici zlepšuje statiku chrbtice, zaisťuje nám vzpriamený, ľudský postoj a prirodzene pružnú chôdzu. Dostatočným prekrvením tváre tepnovou krvou je pokožka lepšie vyživovaná ako pomocou kozmetických prípravkov. Vďaka obrátenej polohe dochádza k omladzovaniu kože a k jej regenerácii. Dochádza taktiež k dobrému prekrveniu vlasovej pokožky a k podpore rastu vlasov.
Ďalšie účinky obrátenej polohy na trakčnej lavici sú odstránenie nespavosti a prehĺbenie spánku. Najvhodnejšia doba pre aplikáciu obrátenej polohy na trakčnej lavici je večer po celodennej záťaži. Tá je z tela obrátenou polohou doslova sňatá. Pretože následne už nie sme vystavení žiadnej záťaži /ideme spať/, pretrváva rozvolnenie chrbtice a kĺbov až do rána. Tým sú samozrejme podporené a prehĺbené všetky ďalšie účinky, ktoré obrátená poloha so sebou prináša, vrátane terapeutických účinkov.
Terapeutické účinky
Zemský povrch je nabitý záporne, avšak vysoká atmosféra má náboj kladný. Spodné vrstvy atmosféry, v ktorých žijeme, sa teda nachádzajú v elektrostatickom poli smerujúcom zhora nadol. Pri polohe v stoji je človek vystavený vertikálnemu prúdu tejto energie. Pri obrátenej polohe na trakčnej lavici pôsobí tento prúd na telo opačne. To má u ľudí vyrovnávajúci účinok. Ten vedie k vysokej terapeutickej hodnote obrátenej polohy.
„Ak sa pozeráme na život z hľadiska biofyzikálneho, vidíme, že elektrické javy sú základom všetkého bunečného života a dochádzame k tomu, že konečnou fázou všetkého je elektrický náboj.“ /Dr. J. Belot/. To plne zdôvodňuje nutnosť zakomponovania obrátenej polohy do nášho života. Veľkou prednosťou obrátenej polohy na trakčnej lavici oproti iným obráteným polohám, napr. z jógy /stoj na hlave, sviečka.../, je jej ľahké zaujatie a následne jednoduché ovládanie polohy na trakčnej lavici. Bez akejkoľvek fyzickej námahy si volíme rôzne uhly obrátených polôh. Riadime sa plne vlastnými pocitmi a dbáme na to, aby nám boli obrátené polohy na trakčnej lavici iba príjemné. Podľa subjektívnych pocitov si volíme sklon obrátenej polohy a dobu zotrvania v obrátenej polohe. Ovládať trakčnú lavicu sa naučíme počas prvých 5 minút.
Zásady použitia trakčnej lavice /TL/
Pre zdravého človeka bez vážnych zdravotných obmedzení a onemocnení je trakčná lavica vhodná a je možné ju odporučiť širokej vrstve verejnosti.
Pri použití trakčnej lavice je nutné sa riadiť „Zásadami použitia trakčnej lavice“.
Zásady použitia trakčnej lavice :
a/ Žiadne aplikácie liečby na TL sa nevykonáva „násilím“, tzn. Skrz nepríjemné a bolestivé stavy pacienta. Čím je poloha na lavici príjemnejšia, tým je hlbší stav relaxácie a uvoľnenia a tým je väčšia účinnosť obrátenej polohy.
b/ V polohe rovnovážne dochádza k odľahčeniu celého tela – „stavu beztiaže“. Už táto poloha má liečebné účinky.
c/ V obrátených polohách neostávame dlhšie ako je nám príjemné. V polohách šikmých ostávame cca od 1min. do 5 min., v polohách kolmých do 1 min. Za túto dobu sa telo dostatočne natiahne a kĺbové spoje rozvoľnia. Potom sa vrátime do polohy rovnovážnej, v ktorej ostávame cca 5-8 min. V tejto polohe natiahnutie a uvoľnenie tela pretrváva aj keď intenzita ťahu je znížená na minimum. Takto sú zachované všetky blahodarné účinky obrátenej polohy, bez toho, aby sme museli zvyšovať dobu zotrvania v obrátenej polohe. Tento postup môžeme počas jednej aplikácie podľa vlastnej znášanlivosti opakovať 2x.
d/ Pri rôznych bolestiach a nepríjemných pocitoch sa ihneď vrátime späť do polohy rovnovážnej, v ktorej necháme tieto sprievodné javy doznieť. Pri väčších sprievodných problémoch volíme uhol sklonu lavice čo najmenší, striedavo s polohou rovnovážnou a zvyšujeme ho postupne podľa adaptácie organizmu.
e/ Pri návrate zo šikmej polohy do polohy východzej doporučujeme ostať niekoľko minút /2-3/ v polohe rovnovážnej.
f/ Frekvenciu a intenzitu používania TL si každý volí individuálne podľa svojej vlastnej znášanlivosti / zo začiatku môže byť vhodnejšia vyššia frekvencia s kratšou dobou trakcie, napr. 4x denne po 5 min., po adaptácii organizmu môžeme dobu trakcie predĺžiť, napr. 1x denne po cca 15 min./. U starších a chorých ľudí doporučujeme začať s polohou rovnovážnou striedavo s polohou šikmou do cca 50-100 hlavou dole.
Používanie TL podľa týchto zásad je bezpečné a značne efektívne.
Použitie trakčnej lavice nedoporučujeme pre ľudí s nasledujúcimi lekárskymi diagnózami : vážne srdcové ochorenie /ťažšie stavy po infarkte myokardu, ťažké vrodené srdečné vady/, stavy po mozgovej mŕtvici, pri bolestiach hlavy po zápale mozgových blán, pri výduti mozgu, zelený zákal očí, akútne stavy po zlomeninách obratlových tiel, totálna endoprotéza kolien, po čerstvých operáciách platničiek chrbtice, pri hemofílii, pri ťažkej cukrovke, stavy po operácii lebky, stavy po vysokej amputácii jednej dolnej končatiny, ťažké psychotické stavy /stavy nepríčetnosti a pod./, trvalo vysoký krvný , nadmerne zvýšená činnosť štítnej žľazy, vážne vnútorné ochorenia /napr. kolagenóza, akútne zápaly a ďalšie podľa lekára/. U ľudí vážne chorých alebo trpiacich rôznymi vážnymi zdravotnými problémami musí vhodnosť cvičenia na TL a jeho aplikáciu doporučiť ošetrujúci lekár. Títo ľudia by TL nemali bez doporučenia lekára používať.
Pokiaľ sa používaním TL pri liečbe bolesti prehlbujú, nedoporučujeme pacientom k liečbe naďalej používať TL bez konzultácie s lekárom.
Technické parametre :
Parametre konštrukcie AL 200
Šírka 75 cm
Max. výška konštrukcie 235 cm
Hmotnosť konštrukcie 16,5 kg
Max zaťaženie 120 kg
Povrch vypalovaný práš. plast
AL 200 – pre výšku osoby od 158 cm do 210 cm
Farby : tmavo červená, hnedá, biela, modrá
Použitie trakčnej lavice
Úchytka na nohy je volne nastaviteľná do požadovanej výšky tak, aby sme boli vzhľadom k ose otáčania v ťažisku. To nám umožní dosiahnuť zmeny polohy lavice postupným zdvíhaním rúk k hlave. Lavica sa s nami začne pretáčať a podľa svojich požiadaviek si môžeme vypolohovať akýkoľvek uhol sklonu až do bodu, kde sa lavička oprie o nastavenú zábranu. Lavička umožňuje nastaviť zábranu na 30, 60 alebo 90 stupňový uhol sklonu. Návrat vykonávame pritiahnutím tela do výpletu /len v kolmej polohe/ a pozvoľným pripažovaním rúk k telu.
UPOZORNENIE : Pri lavičke sa neposiela darček ku objednávke, nakoľko je doručovaná mimo našich skladov (posiela sa priamo od výrobcu z Čiech). Taktiež je potrebné uhradiť platbu za lavičku vopred - buď platbou kartou alebo prevodom na účet. Ak si vyberiete možnosť platiť na dobierku, zašleme Vám po vytvorení objednávky potrebné údaje na prevod na účet.